Sofia – stolica państwa

Największym miastem i zarazem stolicą Bułgarii jest Sofia. Miasto zlokalizowane jest u stóp masywu Witoszy, nad brzegiem rzeki Bojańskiej. W 1879 – Sofia zostaje stolicą państwa bułgarskiego. Przez wielu historyków uznawana jest także na jedną z najstarszych europejskich stolic. Obecnie Sofia liczy ok. 1,27 mln mieszkańców.

Poza wieloma historycznymi zabytkami oraz romantycznymi zakątkami z przytulnymi kawiarniami, znajdują się tu bulwary, a także i architektoniczne dzieła z czasów reżimu komunistycznego. Przez wieki Sofia była węzłem komunikacyjnym i handlowym na trasach europejskich kupców. Tak też pozostało do dzisiaj.

Warto odwiedzić wspaniały zabytki znajdujące się w Sofii, wśród nich odnaleźć można na przykład Bazylikę Św. Sofii. Jest to najstarsza prawosławna cerkiew w Sofii. Została wybudowana w latach 527 – 565 podczas panowania cesarza Bizancjum Justyniana. W XIV wieku cerkiew dała obecna nazwę miastu. W czasie tureckiego panowania cerkiew została przekształcona w meczet.

Kolejny to Meczet Banja Baszi Dżamija. Jest to także największy czynny meczet w Sofii. Został wybudowany w 1576 roku przez tureckiego architekta.

Największą dumą bułgarskiej stolicy są parki. Najbardziej znanym parkiem miejskim jest Sofia City Garden. Jest chętnie odwiedzany zarówno przez swoich mieszkańców, jak i przez turystów. Przyciąga wszystkich tutaj relaksująca atmosfera, liczne kawiarenki i przytulne zakątki z małymi fontannami. Młodszym terenem miasta jest Park wolności, którego częścią jest sztuczne lodowisko, ogród zoologiczny i trzy stadiony sportowe.

Wybierając się do Sofii nie można zapomnieć o miejskich łaźniach. Ta wyjątkowa mozaikowa budowla przekazana została do użytku w 1911 roku. Aktulnie jest podzielona na Miejskie Muzeum oraz budynek hydroterapii. Na terenie znajdujących się przed łaźnią można nabrać wody, która uważana jest za leczniczą, wypływa z gorących źródeł.

Niedaleko stolicy znajduje się najstarszy park narodowy Bułgarii – słynny park Witosza. Celem dla pielgrzymów jest Dragalewski Monaster, który powstał w 1345 roku i nazwany został Carskim klasztorem. Obecnie jest zaliczany do bezcennych zabytków – pomników kultury.

Sofia, a także cała Bułgaria zapewne zachwyci swoim urokiem, niejednego turystę i sprawi, że zechce tam wrócić jeszcze niejeden raz. Przyczynić się do tego może wiele ciekawych propozycji turystycznych, w których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.