Ważniejsze zabytki

Wakacje w pięknej Bułgarii to nie wyłącznie leżenie na plaży i zażywanie słonecznych kąpieli. Wiele osób zdecydowanie woli spędzić urlop na zwiedzaniu. Bułgaria to także wspaniałe zabytki. Można tutaj miło spędzić czas podziwiając najcenniejsze bułgarskie „perełki”.

Wśród nich odnaleźć można takie, który znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. I tak wymienić tu można Cerkiew bojańską. Jest to średniowieczna świątynia prawosławna, znajdująca się w Bojanie, dzielnicy Sofii. To oryginalny bułgarski zabytek z czasów XII w. Godne podziwu są dobrze zachowane freski, które zaliczane są do najcenniejszych zabytków średniowiecznej sztuki malarskiej na Bałkanach. Zbudowana została w 1259 roku z zewnątrz murów twierdzy, która wznosiła się na wysokiej skale przed wejściem do parowu Bojańskiej rzeki.

Jeździec z Madary to średniowieczny relief naskalny. Podziwiać go można w pobliżu wsi Madara we wschodniej Bułgarii. Relief został wykuty w pionowej skale na wysokości ok. 23m, przedstawia jeźdźca oraz biegnącego za nim psa.

Kolejny godny podziwu bułgarski zabytek to Tracki grobowiec z Kazanłyku. Jest to murowany grobowiec kurhanowy z okresu hellenistycznego, datowany na ok. 310-290 p.n.e., znajduje się w północnej części miasta Kazanłyk, w środkowej części Bułgarii. Grobowiec jest częścią ogromnej (liczącej ponad 500 obiektów) nekropolii, zlokalizowanej w pobliżu starożytnego trackiego miasta Seuthopolis.

Rezerwat przyrody Srebrna. Położony jest w pobliżu wsi Srebyrna, 18 km na zachód od miasta Silistra, a 2 km na południe od Dunaju. Obejmuje jezioro Srebyrna i jego okolice. Głębokość jeziora sięga od 1 do 3 metrów. W rezerwacie występuje 67 gatunków roślin, 39 gatunków ssaków, 21 gatunków gadów i płazów, i więcej niż 10 gatunków ryb. Rezerwat jest znany przede wszystkim ze 179 gatunków ptaków. Wśród nich są m.in. pelikany, kormorany, czaple.

Monastyr Rilski jest usytuowany w kotlinie górskiego masywu Riła, w odległości o ok. 120km na południe od Sofii. Jest on ważnym symbolem bułgarskiego oporu przeciwko tureckiej okupacji, a także symbolem odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku.

Bułgaria oferuje także wiele innych wspaniałych zabytków, które z pewnością zachwycą niejedną osobę, wiele z nich można podziwiać w stolicy państwa – Sofii.