Pogoda i klimat w Bułgarii

Wybierając się na wakacje każdy marzy przede wszystkim o pięknej pogodzie sprzyjającej nie tylko opalaniu się i zażywaniu morskich kąpieli, ale także zwiedzaniu i podziwianiu pięknych zabytków.

Bułgaria należy do krajów gdzie, klimat jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem z kolei podzwrotnikowy, wilgotniejszy. Charakteryzuje się dużymi wahaniami temperatur w ciągu całego roku. W Sofii, która położona jest na wysokości 55m n.p.m. w lipcu średnia temperatura sięga 21°C, natomiast styczniu -1°C.

Nie można zapomnieć o tym, że Bułgaria jest krajem zróżnicowanym geograficznie, a więc klimat i pogoda zmieniają się w zależności od regionu. W konsekwencji tego w górach średnia temperatura w lipcu to ok. 18°C, a w styczniu spada do -6°C. W tym rejonie także opady deszczu są większe niż w pozostałych częściach kraju. Zimą mogą pojawiać się intensywne opady śniegu, a nawet śnieżyce.

Aby zagwarantować sobie wspaniałe wakacje nad Morzem Czarnym z ciepłą i słoneczną pogodą, najlepiej wybrać się tam w miesiącach letnich – od czerwca do września. Latem średnia temperatura powietrza wynosi 22°C. temperatura wody morskiej natomiast średnio wynosi 23°C.

Roczna suma opadów atmosferycznych jest zróżnicowana i oscyluje pomiędzy 650 mm na południu, 500 mm w centrum i 600 mm na północy, a na obszarach górskich 1200 mm.

CZERWIEC

temperatura wody: 20°C

temperatura powietrza: 24°C

 

LIPIEC

temperatura wody: 24 °C

temperatura powietrza: 27°C

 

SIERPIEŃ

temperatura wody: 23°C

temperatura powietrza: 27°C

 

WRZESIEŃ

temperatura wody: 21°C

temperatura powietrza: 23°C

Bułgaria zachęca i przyciąga mnóstwo turystów piękną pogodą w miesiąca letnich. Niestety planując wakacje nad polskim morzem nie mamy pewności, że pogoda dopisze. Wybierając się nad Morze Czarne możemy mieć gwarancję udanego urlopu ze względu na ciepłe, a nawet upalne dni, a o tym zapewne marzy każdy planując długo wyczekiwany urlop.  Temperatura sprzyja również podziwianiu  zabytków tego kraju. Także dzieci nie będą zawiedzione, ponieważ będą mogły całe dnie spędzać w ciepłym morzu i bawiąc się na rozgrzanym, złocistym piasku.