Bułgarska waluta i ceny

Bułgaria cieszy się każdego roku ogromną popularnością wśród turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ zachęca nie tylko swoimi przepięknymi krajobrazami, ale i niewygórowanymi cenami. Przed wyjazdem trzeba zabrać ze sobą odpowiednią walutę, w Bułgarii obowiązuje lewa (BGN). Odpowiednikiem naszych polskich groszy są natomiast stotinki – 1 BGN = 100 stotinek. Należy pamiętać, że lewa powiązana jest kursem euro i oznacza to, że kurs tej bułgarskiej waluty jest stały i niezmienny – wynosi 1EUR=1,9558BGN.

Turyści mogą wywozić i wwozić bułgarskie banknoty i monety pozostające w danym czasie w obiegu do kwoty nie większej niż 10 000 BGN. Wyższe sumy natomiast można przewozić wyłącznie posiadając zezwolenie Bułgarskiego Banku Narodowego, które jest ważne przez 90 dni od daty jego wydania. Przy wwozie i wywozie waluty w wysokości do 1000 USD i kosztowności w ilości zwyczajowo przyjętej nie trzeba wypełniać deklaracji celnej. Zabroniony jest wywóz monet złotych, srebrnych i platynowych, jak również wywóz monet o wartości historycznej, archeologicznej, artystycznej i numizmatycznej.

W podróż najlepiej więc zabrać dolary amerykańskie lub euro. Nie warto jednak bułgarskiej waluty kupować w Polsce, ponieważ jej kurs znacznie przewyższa realną wartość bułgarskiej waluty.

Wymieniając walutę w bułgarskich kantorach należy wystrzegać się tzw. czeskiego błędu, który polega na tym, że na tablicy z kursami podane zostaje, że 1EUR=1,39 lub 1,49BGN (zamiast 1,93 lub 1,94BGN). Łatwo tego typu błąd wychwycić, jednak nie brakuje osób, które tego nie zauważą.

Jeśli chodzi natomiast o ceny obowiązujące w Bułgarii to wszystko zależy od tego, gdzie będziemy kupować. W marketach ceny oczywiście będą niższe, natomiast w popularnych kurortach, takich jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski mogą być wyższe nawet o 30%. Warto więc zaopatrywać się w większych sklepach, gdyż tamtejsze ceny nie są wysokie. Oczywiście jeśli wybieramy się do restauracji czy też kawiarni trzeba liczyć się z pozostawieniem tam nieco wyższej sumy pieniędzy.

Wakacje w Bułgarii do bardzo drogich nie należą, koszt całego pobytu może wręcz zachęcać do spędzenia tam wspaniałych i niezapomnianych wakacji, tym bardziej, że planując pobyt w miesiącach letnich możemy być niemal pewni słonecznej pogody.